2012. június 14., csütörtök

Három alapvető nevelési forma

2012. június 5-én ismét együtt volt a kis babás-mamás csapat. Terike készült gyermekneveléssel kapcsolatos témában. A három alapvető nevelési formát ismertette velünk, amelyekről az általa gyakran olvasott és egyik kedvenc honlapján olvashatunk részletesebben is. Szuper cikkek gyermeknevelés témában keresztény szemmel! Ajánlom figyelmetekbe: http://www.kekneveles.com/

TEKINTÉLYRE ALAPOZOTT, JUTALMAZÓ-BÜNTETŐ NEVELÉS
sok szabály, kevés kapcsolat: lázadó gyerek

A szülői tekintély erejére építő, a gyerek viselkedésére, teljesítményére figyelő, engedelmességet váró nevelés. A szülő mindent irányít, mindent megmond. Ellentmondást nem tűrő rendszer, legtöbbször szigorú szabályok és merev korlátok jellemzik. A gyerek úgy érzi, nem lehet hatással saját életére, a szülőre és a világra. Fegyelmező eszköze a jutalmazás és büntetés. Célja nem a jellem, hanem a viselkedés alakítása.


ENGEDÉKENY NEVELÉS
Kötődés korlátok nélkül = sértődött gyerek

Gyermek-központú. A gyerek jelzi szükségleteit, kívánságait, érdeklődési irányát, a szülő igyekszik alkalmazkodni: kedvében járni, képességeit kibontakoztatni, kiszolgálni, segíteni. Ma jellemző nevelési irányzat. A gyerek úgy érzi, minden tőle függ. Ő irányít, a szülő reagál. A szülő számára a jó kapcsolat általában fontosabb, mint a fegyelmezés. Korlátok hiányában jellemző a nehezen kezelhetővé váló gyerek. Könnyebb neki lehetőségeket adni, őt kibontakozni engedni, mint vele lenni, folyamatosan “képben lenni”, tudni és érteni, hogy mi zajlik benne. A szülő hajlamos kimagyarázni és felmenteni gyereke elfogadhatatlan viselkedését.


KAPCSOLATRA ÉPÜLŐ KÖVETKEZETES (KÉK) NEVELÉS
Bizalmas kapcsolat, gyengéd bánásmód, egyértelmű határok

Nem kell visszaélned szülői tekintélyeddel. Gyerekeid számára te vagy ez első lecke arról, hogy ki Isten. Istent azért szeretjük, mert “Ő előbb szeretett minket” (1János 4:19), az 1János 4:18-ban pedig az olvasható, hogy“a szeretet kiűzi a félelmet” – miért volna szükség tehát arra, hogy a gyerekeid félelemből engedelmeskedjenek neked? Jó lenne, ha inkább a Lélek Gyümölcseit (Galata 5:22-23) modelleznénk a gyerekeinknek, mert az jobban megismerteti velük, hogy milyen Isten. Érdemes szelíd és határozott szülőnek lenni. A kicsi gyereket nem vásott kölyöknek, vagy kis bűnösnek (mint a tekintélyelvű szülő), és nem is tiszta lapnak (mint az engedékeny szülő), hanem fejlődésben lévő embernek tekinti, akinek nemcsak dédelgetésre, nem is csak felelősségre vonásra, hanem bizalmas kapcsolatra, teljes elfogadásra és szerető vezetésre van szüksége. A KÉK nevelésben nincs parancsuralmi elnyomás, de vannak határozottan kijelölt, ésszerű korlátok. A nevelés nem a gyerek külső teljesítményére (engedelmesség, viselkedés), hanem jellemének belső formálására irányul, hogy a gyerek megtanuljon önállóan is felelősségteljes döntéseket hozni. A gyerek úgy érzi, nem ő irányít, de hatással van saját életére, a szülőre és a világra. A KÉK nevelés közege a bizalmas szülő-gyerek kapcsolat. A biztonságos közegben lehet hibázni, hiszen a család nem az előadás, hanem a gyakorlás helye. A gyerek érettségének arányában egyre komolyabb szerep jut a felelősségvállalásnak és a döntéshozatal gyakorlásának is: a szülő fokozatosan egyre több teret enged a gyerek döntéseinek, és engedi, hogy döntéseinek természetes következményeivel szembesüljön. A szülő a bizalmas kapcsolat közegében “tanítványozza” és igazítja helyre gyermekét, miközben folyamatosan (tanítással és személyes életével) elmélyíti benne Isten szeretet-törvényének értékét.



További képek az alkalomról itt találhatóak.

S természetesen ma is tanultunk egy gyerekdalt Blanka jóvoltából:



Arany kertben arany fa
Arany bölcső alatta
Arany mókus szundikál
Arany csengő muzsikál
Csicsíj csengő kisbaba
Édesanya csillaga
Álmodj szépet, álmodj jót
Arany diót, mogyorót.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése